Jest piątek 2:55Przepraszamy, aktualnie zamknięte

Jest piątek 2:55Przepraszamy, aktualnie zamknięte

Żywe Lekcje Historii

Żywe Lekcje Historii

Muzeum Zamek Bolków oferuje dla grup przeprowadzenie zajęć żywych lekcji historii, podczas których uczestniczy doświadczą obcowania z historią będącą na wyciągnięcie ręki. Profesjonalni prowadzący przybliżą ją  w ciekawy sposób poprzez kontakt uczestników z uzbrojeniem, wyposażeniem kuźni czy też katowskiej pracowni. 

Oferujemy następujące tematy zajęć:

  1. „Jak w średniowieczu żyło się na zamku?”

Czy na bolkowskim zamku urządzano bale? Z czego wykonane były naczynia codziennego użytku? Gdzie mieszkały rodziny rycerzy? Uczestnicy warsztatów poznają odpowiedzi na pytania dotyczące dnia codziennego, toczącego się na średniowiecznym zamku. Dowiedzą się czym zajmował się Pan i Pani zamku, rycerze, straż zamkowa czy służba. Poznają także jakie obowiązki miały dzieci oraz jak spędzały czas wolny.

  1. „Średniowieczny Rycerz”

Ile ważyła zbroja rycerza? Czy rycerz mógł sam wsiąść na konia? Czy każdy mógł zostać rycerzem?

Lekcja historii, która odpowiada na pytania dotyczące średniowiecznego rycerstwa. Uczestnicy dowiedzą się jakimi cechami musiał być obdarzony kandydat na średniowiecznego rycerza, jak wyglądała procedura mianowania na rycerza a także jakie były jego zobowiązania. Opowiemy czym był kodeks rycerski i jakie zasady przetrwały do dzisiaj. W ramach lekcji odbędzie się pokaz uzbrojenia rycerskiego.

  1. „Zawód kat”

Warsztaty na temat zawodu, z którym przeważająca większość mieszkańców średniowiecznych miast i wsi nie chciała mieć nic wspólnego? Zapraszamy na lekcje przybliżające zawód kata. Podczas lekcji dowiemy się na czym polegał, jakie narzędzia stosował kat oraz jaką posiadał wiedzę. Uwaga! Narzędzia kata zostaną zaprezentowane na najodważniejszych uczestnikach!

  1. „Łucznictwo”

Jak daleko spada strzała wypuszczona z łuku i jakie stosowano techniki naciągu? Gdzie znajdowały się stanowiska łucznicze na bolkowskim zamku?

Podczas lekcji przybliżona zostanie historia łucznictwa a także podstawy budowy łuku. Po przeszkoleniu, uczestnicy będą mogli sprawdzić się w strzelaniu z łuku do tarczy.

5. „Warsztat Kowala”

Ile siły ma kowal? Dlaczego kowal kuje i co ma z tym wspólnego los?

W ramach lekcji opowiemy o warsztacie kowala. Uczestnicy dowiedzą się jakie techniki i materiały stosował kowal w swojej pracy. Pokaz odbędzie się w warsztacie kowalskim na terenie zamku. Razem spróbujemy wykuć z rozpalonego kawałku metalu użyteczny przedmiot.

Czas trwania warsztatu : 1,5  godziny zegarowej.

Minimalną ilość uczestników : 10 osób.

Koszt: 30zł/os plus cena wstępu na Zamek

Prosimy zapisywać się z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio pod
nr. 510-170-003