Plakat

Piastów Portret Własny

 

Wystawa dostępna dla zwiedzających w dniach od  11.12.2014 do 31.03.2015 r.

Wystawa Piastów Portret własny narodziła się jako próba odbrązowienia dziejów śląskiej gałęzi Piastów.
Nie było naszym celem ukazania całej historii obecności Piastów na Śląsku – ich dojścia do największej potęgi w czasie tzw. Dynastii Henryków Śląskich a następnie stopniowego upadku ich znaczenia jako lenników czeskich i ostatecznego wygaśnięcia dynastii. Wystawa ma za zadanie wyciągnięcie najciekawszych zdarzeń, anegdot oraz ukazać wyniosłych Piastów jako ludzi z ich zaletami oraz wadami. Zapiski z dawnych ksiąg i kronik ukazują okrucieństwo niektórych u innych zaś odnajdujemy wielkie poczucie humoru.
Znaczną część wystawy poświęcamy niecodziennym zgonom Piastów Śląskich, pokazując ciemną stronę bycia władcą w średniowieczu -obawy przed otruciem, porwaniem przez konkurenta oraz zdarzeniem losowym, które może przekreślić nawet najbardziej zawiłe dynastyczne plany.
Inscenizacja przedstawia typowe spożywanie posiłku przez księcia, podszyte obawą czy w może następnym kęsie mięsa, czy w kubku wina czai się śmierć od trucizny, której średniowiecze znało naprawdę dużo rodzajów.
Postanowiliśmy zrezygnować natomiast z informacji o Piastach związanych z Zamkiem Bolków, zwłaszcza Bolkiem I Srogim oraz Bolkiem II Małym, gdyż ich znaczenie dl naszego Zamku sprawia, że zasługują na stałe miejsce na wkrótce przebudowanej wystawie stałej na I Piętrze Domu Niewiast.