plakaKrz1

Mój Dolny Śląsk. W zakładkach książek.

 

Wystawa dostępna dla zwiedzających w dniach 28.02.2014 r-13.07.2014 r.

Wystawa” Mój Dolny Śląsk. W zakładkach książek”prezentujowała prace dolnośląskiego grafika i artysty występującego pod pseudonimem Jakub Serwicki. Autor wykorzystuje do ukazania piękna dolnośląskich obiektów nietypową, zapomnianą wręcz formę artystyczną jaką są zakładki książek przywracając im rację bytu, a także przypominając nie tylko ich rolę użytkową lecz przede wszystkim funkcję małych dzieł sztuki dostępnych dla każdego miłośnika książek.

Skupienie się na zabytkach Dolnego Śląska wynika z wielkiej miłości autora do tego polskiego regionu i wielkiego patriotyzmu lokalnego, który przejawia się w chęci przybliżenia go jak największej liczbie osób, zafascynowania ich i skłonienia do zapoznania się z tymi cudownymi miejscami oraz pogłębienia wiedzy o historii z nimi związanych.

Autor zamykając się w małych formach artystycznych podejmuj z widzem swoistą grę z której wychodzi obronną ręką. Część zakładek przybiera wygląd podobny do dziurki od klucza, jeszcze inne wygląd okna w poddaszu, przez które podglądamy zarówno historię minioną zdominowaną przez kolory kojarzące się dawnymi fotografiami w odcieniach czerni i bieli oraz sepii, lecz również czasy najnowsze, które nie zawsze łaskawie obchodzą się z najpiękniejszymi zabytkami często zaprzepaszczając prace pokoleń. Lecz również z nich artysta potrafi wydobyć piękno i nadzieję, za pomocą ożywczych, intensywnych kolorów nadając tym miejscom niemal idylliczny charakter.

Serwicki poprzez rozdzielenie prawie 400 zakładek na poszczególne tablice kieruje się kryterium bardzo jasnym i przejrzystym- kryterium kształtu. Pokazując przez to, że rzeczywiście jest to „Jego Dolny Śląsk” nie dzielony na poszczególne miasta i atrakcje turystyczne, ale traktowany jako kompletna całość, zapraszającą do zaznajomienia się z nią i głębszego poznania.