plakat metal internet

Metal. Funkcja a Forma- Sztuka użytkowa

 

Wystawa dostępna była dla zwiedzających od 17.04.2015 do 30.11.2015

Mieliśmy olbrzymi problem, zresztą jak i sami autorzy tej wystawy, z klasyfikacją tego co robią. Czy jest to jeszcze rzemiosło czy już jest to artystyczny wymiar tego co nas otacza. Jeżeli weźmiemy tylko pod uwagę funkcję prezentowanych na wystawie przedmiotów to jest to rzemiosło. Natomiast jeśli sztuka to wyrażanie siebie poprzez  nadanie otaczającym nas przedmiotom indywidualnej formy odzwierciedlającej naszą potrzebę piękna to  tu jest ona w najczystszej postaci. Łącząc te dwa napozór wykluczające się elementy nazwaliśmy to co robią sztuką użytkową.

Agata i Henryk  pochodzącą z Wolbromka, niewielkiej wsi w pobliżu Bolkowa gdzie próbują  rzeczy trudnej – nadania metalowym przedmiotom użytkowym artystycznej formy, nie pozbawiając ich swoich podstawowych funkcji. Metal-  materiał, z którym pracują  jest  materiałem wdzięcznym, pozwalającym wykonywać elementy niezwykle stabilne i trwałe, lecz równie  ciężka jest próba  uniknięcia nadmiernej toporności elementów z niego wykonanych.

Wystawa ukazuje też uniwersalną naturę człowieka, która skłania nas do otaczania się elementami piękna i sztuki, zmuszającą nas do porzucania prostej użyteczności na rzecz formy. Jednakże przerost formy w codziennym życiu także nie jest wskazany, doprowadzony czasem do absurdu odbiera funkcjonalność rzeczom sprawiając, że stają się zagracającym obszar domu balastem. Niezbędne jest zatem odpowiednie wyważenie użyteczności i formy, odnalezienie mitycznego złotego środka czyli do określenia sztuka użytkowa.

Mamy nadzieję iż oglądając wystawę zgodzą się państwo że udaje się to naszym artystom, których  wyroby zachowując swoją rolę stają się  pięknym elementem wystroju domu i ogrodu wzbogacając nasze codzienne życie o doznania estetyczne.

Kontakt z artystą możliwy pod nr tel. 691877143