Aktualności

Wieża otwarta!

15 października nastąpiło ponowne otwarcie wieży dziobowej Zamku Bolków. Wejście na wieże przeszło gruntowny remont i zapewni bezpieczne warunki zwiedzania na wiele lat.

Jednocześnie przypominamy, że w związku z wprowadzeniem czerwonej strefy:

 • NA TERENIE ZAMKU OBOWIĄZUJE BEZWGLĘDNY NAKAZ NOSZENIA MASECZKI ZASŁANIAJĄCEJ USTA I NOS

 • NA SALACH WYSTAWOWYCH JEDNOCZEŚNIE MAX. 4 TURYSTÓW

 • NA  WIEŻY DZIOBOWEJ OBOWIĄZEK DEZYNFEKCJI RĄK, NOSZENIA MASECZKI, MAX. 4 TURYSTÓW JEDNOCZEŚNIE

1f6d3354-b081-480e-a5be-56239be0ace32444b86b-4bb4-45b8-b6a1-52617aa8d8a49390c9b2-2cff-4187-a5ad-177d40c8ba58ac1add58-f92b-41f7-9775-aaa89d211bbf

Plan imprez 2020

Witajcie. Pod koniec wakacji zapraszamy na dwa ciekawe wydarzenia na Zamku Bolków.

W dniach 5-6 Września odbędzie się na Zamku Bolków, Średniowieczne Spotkanie Rycerskie.

Na zamek Przyjadą rycerze, rozstawia swoje obozowisko i umilą nam czas pokazami walk oraz średniowiecznego życia

 

W dniu 12.09.2020 r. odbędzie się kolejna Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w ramach których na Zamku Bolków odbędzie się XVII wieczny Piknik Historyczny.

Serdecznie Zapraszamy!

Noc Muzeum 2020

noc slider

Noc Muzeum na Zamku Bolków!
Serdecznie zapraszamy na nocna wizytę w Muzeum Zamku Bolków 16.05.2020 r. od 18:00 do 23:00.
Podczas nocnej przechadzki będzie można w ciemności zobaczyć zamek Bolków wraz z salą wystawową za darmo. Z powodu reżimu sanitarnego dostępna do zwiedzania nie będzie wieża dziobowa. Zapraszamy!

Otwarcie Zamku Bolków

Od 07. 05. 2020 r.  Muzeum Zamek Bolków otwarty dla zwiedzających w nowym reżimie sanitarnym

 

ZGODNIE Z ZARZĄDZENIEM DYREKTORA MUZEUM KARKONOSKIEGO:

 • NA ZAMKU MOŻE PRZEBYWAĆ JEDNOCZEŚNIE MAX 12 TURYSTÓW,
 • NA SALACH WYSTAWOWYCH JEDNOCZEŚNIE MAX 4 TURYSTÓW,
 • WIEŻA DZIOBOWA ZAMKNIĘTA

 

Regulamin:

Ogólne zasady zachowania bezpieczeństwa w Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wraz                               z oddziałami( Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie, Muzeum Historii                          i Militariów, Zamek Bolków) obowiązujące od dnia 4 maja 2020r. do odwołania:

 

 1. Pracownicy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze( wraz z oddziałami) obsługujący zwiedzających wyposażeni są w przyłbice ochronne,
 2. Muzeum udostępnianie jest tylko turystom indywidualnym ( bez zwiedzania grupowego),
 3. Liczba zwiedzających jest ograniczona do 12 osób jednocześnie,
 4. Zgodnie z obowiązującymi na terenie kraju wymogami – zwiedzający przebywający na terenie muzeum mają obowiązek zasłonić usta i nos,
 5. Przy wejściu znajduje się środek dezynfekujący, który obowiązkowo należy zastosować na dłonie,
 6. Obowiązuje nakaz zachowania 2- metrowej odległości od innych osób,
 7. Muzeum zawiesza realizację usługi przewodnickiej,
 8. Muzeum ze względów bezpieczeństwa wyłącza z użytkowania niektóre przestrzenie ekspozycyjne( np. wnętrze Chaty Karkonoskiej, Wieżę Dziobową na Zamku Bolków i inne) oraz urządzenia z ekranami dotykowymi.

 

Załączniki do Zarządzenia Dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze z dn. 2 maja 2020 r.

Regulamin zwiedzania Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze w okresie epidemii COVID-19

 • 1

Postanowienia ogólne

 1. Regulamin zwiedzania Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze w okresie epidemii( zwanej dalej Regulaminem tymczasowym) określa szczególnie zasady zwiedzania muzeum w okresie zagrożenia rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, a jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno zwiedzającym jak tez pracownikom muzeum.
 2. Regulamin tymczasowy obowiązuje od dnia 4 maja 2020 r. do odwołania. Konieczne zmiany zasad bezpieczeństwa będą wprowadzane w formie aneksów, zgodnie z uregulowaniami obowiązującymi na terenie kraju.
 3. Muzeum jest otwarte wyłącznie dla zwiedzających indywidualnych( bez zwiedzania grupowego):

W okresie od 1 kwietnia do 30 września

poniedziałek – nieczynne dla zwiedzających

wtorek – niedziela w godzinach 9:00 – 17:00

kasa biletowa czynna do godziny 16:00

Wstęp ostatnich zwiedzających odbywa się na godzinę przed zamknięciem Muzeum.

 1. Muzeum zastrzega sobie prawo zmiany godzin zwiedzania w celu usprawnienia obsługi ruchu turystycznego.
 • 2

Sprzedaż biletów

 

 1. Sprzedaż biletów odbywa się z zachowaniem szczególnych wymogów bezpieczeństwa – osłona kasy, przyłbice ochronne i środki dezynfekujące.
 2. Sprzedaż biletów może być czasowo wstrzymana ze względów bezpieczeństwa, maja na celu ograniczenie liczby zwiedzających znajdujących się na terenie muzeum.

 

 • 3

Zasady przebywania zwiedzających w muzeum

 1. Teren muzeum jest chroniony i monitorowany.
 2. W obiekcie może przebywać jednocześnie 12 osób. Wejście zwiedzających na poszczególne wystawy może być czasowo wstrzymane.
 3. Zgodnie z obowiązującymi na terenie kraju wymogami – zwiedzający przebywający na terenie Muzeum mają obowiązek zasłonić usta i nos.
 4. Przy wejściu znajduje się środek dezynfekujący, który należy obowiązkowo zastosować na dłonie.
 5. Obowiązuje nakaz zachowania 2 -metrowej odległości od innych osób
 6. Muzeum zawiesza realizację usługi przewodnickiej.
 7. Muzeum ze względów bezpieczeństwa wyłącza z użytkowania niektóre przestrzenie ekspozycyjne ( np. wnętrze Chaty Karkonoskiej, Wieża Dziobowa na Zamku Bolków i inne)
 8. Muzeum ze względów bezpieczeństwa wyłącza z użytkowania urządzenia z ekranami dotykowymi.
 9. Na terenie Muzeum mogą przebywać dorośli , młodzież powyżej 13 roku życia, dzieci do 13 roku życia wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

 

 • 4

Postanowienia końcowe

 

 1. Zakup biletu do Muzeum stanowi akceptację niniejszego Regulaminu tymczasowego
 2. Nieprzestrzeganie przez zwiedzających niniejszego Regulaminu tymczasowego stanowi podstawę do wyproszenia z terenu Muzeum. Osobie, która została wyproszona z terenu Muzeum w skutek nieprzestrzegania Regulaminu tymczasowego nie przysługuje zwrot poniesionych kosztów.
 3. Uwagi, skargi i wnioski odnośnie działalności Muzeum można składać w sekretariacie Muzeum lub pocztą elektroniczną na adres sekretariat@muzeumkarkonoskie.pl

 

 

Dawno, dawno temu na Zamku Bolków

plakat dawno dawno

Dawno, dawno temu na Zamku Bolków

Wystawa otwarta od  31.05.2019 r.

O wystawie:

Wystawa „Dawno Dawno Temu na Zamku Bolków” jest pierwszą wystawą na Zamku Bolków łączącą w sobie wiele środków artystycznych w jakich został przez lata ukazany Zamek Bolków. Na wystawie znajdują się jedne reprodukcje  z najstarszych rycin ukazujących Zamek Bolków, jeszcze sprzed wynalezienia fotografii, reprodukcje starych litografii, obrazów oraz  fotografii ukazujących zmiany jakie zachodziły na Zamkowym Wzgórzu. Na drugiej sali jest zorganizowana mała sala kinowa na której prezentujemy film o najstarszym okresie istnienia zamku, jeszcze za czasów piastów śląskich.

„Realna iluzja- wystawa malarstwa Krzysztofa Polaczenko”

„Realna iluzja- wystawa malarstwa Krzysztofa Polaczenko”

Wystawa otwarta od   29.03.2019 r.

O wystawie:

„Realna iluzja” doskonale określa zestawienie precyzji realizmu ze światem wyobrażonym. Nadawanie nowego znaczenia przedmiotom czy miejscom to zadanie dla malarza surrealisty. Główny przekaz większości obrazów traktuje o współczesności, uwypuklając przy tym ludzkie wady i zalety. Sama jednak interpretacja pozostaje otwarta i wymaga od widza uruchomienia jego własnej wyobraźni. Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany debiut literacki, książka pt. „Wanna” i filmowa prezentacja powstawania obrazu, całość wzbogaci autorska muzyka.
Malarstwo
Tematykę swoich prac malarskich czerpie bezpośrednio z obserwacji otaczającego nas świata, przedstawiając rzeczywistość w sposób surrealistyczny. Wielokrotnie łączy ze sobą kilka różnych technik plastycznych w jednej pracy. Kładzie ogromny nacisk na dopracowanie detali i długą trwałość prac. Każdy nowo powstający obraz jest drogą do zatracenia w przedstawianej kompozycji, zupełnie jakby miał być ostatnim, który powstanie. Prezentowane tematy są zawsze świeże i nowe, a samo malarstwo jest wędrówką i ciągłym poszukiwaniem nowych ścieżek. Pierwsze malarskie kroki stawiał na zajęciach u pana Roberta Kukli, świdnickiego malarza, scenografa, grafika i twórcy street art. Kolejne szlify zdobywał w studium grafiki reklamowej u pani Renaty Rychlickiej-Benyamin, artystki tworzącej grafiki warsztatowe, malarstwo i rysunek.
Muzyka i proza
W 2010 roku założył jednoosobowy projekt muzyczny horiso, w którym sam gra na wszystkich instrumentach (gitara, trąbka, klawisze), a także okazjonalnie śpiewa. Muzyka projektu została pobrana ponad 60 000 razy, a poszczególne albumy zebrały świetne recenzje w zagranicznych, internetowych radiach i blogach.

Wystawa czasowa

„1918. Drogi do niepodległości”

Wystawa trwająca  od 10.11.2018r.

Opis wystawy:

Wystawa stworzona z okazji setnej rocznicy niepodległości Polski. Celem ekspozycji jest przybliżenie zwiedzającym przełomowego roku 1918, w którym Polska ponownie po 123 latach pojawia się na mapie świata. Na tablicach znajdują się gazety z przełomowych dni Listopada 1918 r. oraz zdjęcia prezentujące polskie odziały wojskowe porozrzucane po całym świecie, walki o Lwów, rozbrajanie Niemców w Warszawie, wielki pochód narodowy, który przeszedł ulicami Warszawy 17 listopada. W gablotach eksponowana jest broń z tego okresu – kolekcję bagnetów wojskowych różnych armii walczących w I wojnie Światowej, karabiny- rosyjski Mosin i francuski Berthier oraz hełmy – Niemiecki Stalhelm wz. 1916 i Francuski Hełm Adrian używany m.in przez Armię Hallera. Ciekawym uzupełnieniem wystawy jest „mur ogłoszeniowy”, na którym prezentowane są pochodzące z 1918 roku obwieszczenia, manifesty  i reklamy.