plakat wer inter

„Szli na Zachód osadnicy… Bolków 1945-56”

Zapraszamy na wystawę „Szli na zachód osadnicy. Bolków 1945-56.

Szanowni państwo  pomysł tej wystawy zrodził się blisko 20 lat temu kiedy otwierałem inną wystawę  pod nazwą „ Kiedy Bolków nazywał się Bolkenhain” . Miała ona być logiczną kontynuacją tamtej zorganizowanej z byłymi mieszkańcami Bolkowa. Potrzeba było jednak kolejnych lat aby roboczy tytuł  wzięty od piosenki nabrał realnych kształtów „Szli na zachód osadnicy”. Pierwotnie myśleliśmy tylko o repatriantach. Jednak z czasem doszła data „ Bolków 1945 -56”. Dlaczego? Związane jest to z pogmatwanymi losami Polaków. Pierwsza fala to repatrianci, przymusowi robotnicy wywiezieni do Niemiec, żołnierze wojska polskiego i ci którzy szli z Berlingiem z pod Lenino, i ci którzy szli z gen. Andersem przez Monte Cassino, byli żołnierze września którzy przez Francję, Wielką Brytanię pchani tęsknotą za ojczyznę po 45 wracali do kraju, reemigranci z Francji i krajów bałkańskich, osadnicy z centralnej Polski zwabieni hasłami propagandowymi. Zapominamy natomiast o drugiej fali. Ludziach wywiezionych na Sybir do Kazachstanu w mrocznym okresie stalinowskim, którzy mogli wrócić do ojczyzny dopiero po 53 roku. Ta wystawa jest hołdem, który im wszystkim oddajemy a zarazem początkiem badań nad tym okresem. Dopiero w zalążkach gdyż nie da się ukryć, że najtrudniejsze było przełamanie nieufności, przekonanie ludzi do otworzenia się, aby chcieli opowiedzieć o losach swoich rodzin. Chciałbym podziękować wszystkim którzy nam pomogli przy zbieraniu materiałów  i aranżacji wystawy tj:

Pani Małgorzacie Tokarskiej –Mazur, Agacie Palczak, Henrykowi Mordali, Arkadiuszowi Psujkowi, Dariuszowi Łukasikowi, Wojciechowi Witoniowi, Wiolettcie Drewniak, Piotrowi Gabrysiowi, Grażynie  Andrzejewskiej, Ryszardowi Bożkowi, , Henrykowi Lisiewiczowi, Donaldowi Barańskiemu,  Halinie Kaczmarek, Markowi Sikorskiemu, ksiądzu proboszczowi  Wiesławowi Pisarskiemu, Sławomirowi Kałużnemu – dyr. Szkoły Podstawowej w Bolkowie, Jarosławowi Wrońskiemu –  burmistrzowi Bolkowa, dr Łukaszowi Tekiela – dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Lubaniu, i naszej krawcowej Halinie Strzesak.

                Nie można zapomnieć o pracownikach Muzeum Zamku Bolków. Gdyż wystawa ta, jak zresztą każda u nas, jest dziełem zespołowym przy której każdy z nas zostawia cząstkę siebie.

 Obok zdjęć i pamiątek z tego okresu prezentujemy Państwu plakaty propagandowe zachęcające do przyjazdu na Ziemie Odzyskane, osobny kącik to  Bolkowskie kino Ziemowit, a aby oddać klimat tych lat jedna z części słupów ogłoszeniowych zawiera materiały propagandowe. W drugiej Sali prezentujemy scenkę rodzajową nawiązującą do tych czasów której pomysł narodził się mimochodem. Ciekawe czy państwo rozszyfrujecie co było jej pierwowzorem.

Wystawa czynna na parterze Domu Niewiast od 18.12 2015 do 12.06.2016

Kuratorzy wystawy:

Adam Łaciuk, Krzysztof Kędroń